Jezioro Bled – zachwycająca wizytówka Słowenii

Jezioro Bled, otoczone górami i lasami, z charakterystyczną wysepką na środku, to najbardziej słynne jezioro w całej Słowenii. Położone jest w Triglavskim Parku Narodowym (jedynym w tym kraju Parku Narodowym), a tuż przy nim leży urokliwe miasteczko, które nosi taką samą nazwę jak jezioro. Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce podczas wizyty w Słowenii.

Co zwiedzić w Bledzie?

Zwiedzanie Bledu można rozpocząć od długiego, przyjemnego spaceru wokół jeziora, z przystankiem na kawę, deser lub obiad. Samo jezioro ma długość 2 km a wokół niego biegnie 6 kilometrowa ścieżka turystyczna, prowadząca przez liczne obszary zieleni i poprzecinana alejkami przy których mieszczą się restauracje i sklepy z pamiątkami. 

Blejski Otok

Najbardziej charakterystycznym punktem na mapie Bledu jest niewielki, XV-wieczny kościół pw. Marii Panny zbudowany na naturalnej wysepce na środku jeziora o nazwie Blejski Otok . Wcześniej, do XIII wieku, w tym samym miejscu stała świątynia Zivy –  słowiańskiej bogini płodności i miłości. Turyści na wyspę mogą dopłynąć tradycyjną łodzią z dachem, tzw. pletną, a koszt niedługiego rejsu to ok. 15 euro w obie strony.

Blejski Grad

Drugą najchętniej odwiedzaną atrakcją jest Zamek Bled, którego budowa datowana jest na początek XI wieku. Zamek usytuowany jest na ponad 100 metrowym wzgórzu od strony północno-zachodniej jeziora. W trakcie swojej historii był wiele razy przebudowywany, by ostatecznie zachować barokowy styl. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, którego ekspozycja obejmuje historię Bledu i okolic.

Blejski Grad przy jeziorze Bled
Zamek Blejski Grad przy jeziorze Bled to jedno z wielu wyjątkowych miejsc, które warto odwiedzić w Słowenii

Podczas wizyty w Blejskim Gradzie warto odwiedzić również zamkową winiarnię i spróbować lokalnych win, a także zobaczyć jak wygląda proces butelkowania, a nawet samemu napełnić butelkę i ją zakorkować.

W zamku znajduje się też restauracja oferująca pyszne dania i wina. Jest ona podzielona na dwie części – możemy wybrać stolik w środku albo na zewnątrz, z malowniczym widokiem na jezioro Bled. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić zamkową restaurację powinniśmy skosztować w niej pysznej blejskiej kremówki – charakterystycznego lokalnego przysmaku.

Wąwóz Vintgar 

Zaledwie 4 kilometry od centrum Bledu znajduje się kanion z przejrzystymi, błękitnymi wodami rzeki Radovna i wysokimi ścianami, sięgającymi wzwyż nawet do 100 metrów. Podstawę szlaku stanowi drewniany pomost długości 1,5 km. Na końcu szlaku można zobaczyć najwyższy, 13 metrowy wodospad rzeczny w Słowenii, a nad nim kamienny most kolejowy mający ponad 100 lat. Należy wspomnieć, że wejście do wąwozu jest płatne gotówką, a jego koszt wynosi około 5 euro.

Szczyt Ojstrica z widokiem na jezioro Bled

Jezioro Bled można obejrzeć od strony południowej z punktu widokowego zwanego Ojstrica. Jest to popularne miejsce wśród turystów i to stąd pochodzi najwięcej zdjęć panoramy Bledu. Szczyt Ojstrica ma ponad 600 m, a prowadząca do niego trasa jest dosyć łatwa (poza końcowym odcinkiem, który jest już nieco bardziej wymagający). Warto wybrać się tam wczesnym rankiem, gdyż szczyt nie jest wtedy oblegany przez turystów.