Samolot, samochód czy pociąg – czym dotrzeć do Słowenii?

Słowenia to kraj coraz częściej wybierany na wakacje czy urlop przez turystów z całej Europy. Zauważają oni, że ten malutki kraj w środkowo-południowej części Europy jest idealnym miejscem zarówno na odpoczynek, jak i zwiedzanie.

Słowenia przyciąga przede wszystkim pięknymi górskimi krajobrazami, czystymi jeziorami, jaskiniami i urokliwymi wodospadami. Oprócz dziewiczej przyrody, kraj oferuje do zwiedzania również urocze miasteczka, winiarnie, a także zachowane w bardzo dobrym stanie, liczące setki lat, zamki. Na turystów czekają tutaj również przejażdżki kolejką górską i wiele innych atrakcji, nie tylko latem, ale również zimą. Każdy kto choć raz był w Słowenii, wie o tym, że nie ma tam miejsca, którego nie chciałoby się odwiedzić raz jeszcze. Niestety nasz kraj i Słowenię dzieli około tysiąc kilometrów. Warto z tego powodu zastanowić się jak najsensowniej dotrzeć na wymarzone wakacje.

Podróżowanie samochodem po Słowenii – co trzeba wiedzieć?

Niestety największym minusem jazdy samochodem po Słowenii jest sam dojazd z Polski. Podróż autem do miejsca docelowego zajmie nam około 12 godzin. W związku z tym nie jest to najtańsze rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku jednoosobowej wyprawy lub w parze. Mimo to wiele osób decyduje się na dojazd do Słowenii własnym autem, gdyż Słowenia, mimo iż jest niewielkim krajem, jest jednak dobrze skomunikowana siecią dobrej jakości dróg. Bez problemu można więc podróżować po niej samochodem, zwłaszcza, że atrakcje turystyczne dzieli tutaj niewielka liczba kilometrów. Plusem jest więc to, że wydamy stosunkowo niewiele na paliwo w trakcie przemieszczania się po kraju. Niestety zaoszczędzoną gotówkę prawdopodobnie i tak stracimy na postoje. Ceny parkingów w Słowenii nie należą bowiem do tanich, a praktycznie każdy parking w pobliżu atrakcji turystycznych jest tutaj płatny.

Podróż autem do Słowenii
Podróż autem do Słowenii – między innymi po takich drogach będziemy się poruszać Samochodem

Mimo wszystko możemy śmiało polecić podróż do Słowenii własnym samochodem. Wydaje się to nam najbardziej komfortową opcją, gdyż wiele atrakcji tego kraju jest umiejscowionych poza granicami miast, gdzie bardzo często nie dociera publiczny transport. Skazuje to nas na stratę czasu w poszukiwaniu przewoźników, którzy pomogą nam dotrzeć do miejsca, które chcemy odwiedzić.

Przydrożny kościół w Słowenii
Przydrożny kościół w Słowenii – podróżując autem często będziemy się zatrzymywać dla takich widoków

Warto oczywiście wspomnieć, że zawsze możemy trochę zaoszczędzić na przejeździe z Polski do Słowenii, wybierając tańszy środek transportu, a samochód wynająć dopiero na miejscu. Musimy być jednak przygotowani na to, że wypożyczalnie samochodów nie mieszczą się w tym kraju za każdym rogiem. Nie jest to gęsto zaludniony obszar. W samej stolicy mieszka zaledwie 300 tysięcy mieszkańców, a w mniejszych miejscowościach nierzadko poniżej kilku tysięcy. Trudno w takich warunkach oczekiwać, że bez problemu wynajmiemy auto w każdym mieście.

Samolot do Słowenii – najlepsza opcja jeśli planujemy szybki urlop

Opcja podróży samolotem świetnie się sprawdzi, jeśli planujemy spokojne zwiedzanie i krótki odpoczynek mniej więcej w jednym rejonie. Podróż samolotem do Słowenii trwa niecałe dwie godziny. Zwykle lądujemy w stolicy – Lublanie, choć warto wiedzieć, że dostępne są jeszcze dwa inne porty lotnicze obsługujące loty międzynarodowe: Maribor – na wschodzie kraju oraz Portoroz – nad morzem.

Pociągiem do Słowenii – tanio, ale długo

Jeśli nie przepadamy za lataniem samolotem zawsze możemy zdecydować się na podróż pociągiem. Z Polski dojedziemy koleją do Słowenii tylko z jedną przesiadką – w Wiedniu, Pradze lub w Budapeszcie. Do wyboru mamy dwie stacje końcowe – Lublanę lub Maribor. Niewątpliwą zaletą podróży pociągiem są piękne, alpejskie widoki, a także niski koszt dojazdu. Niestety musimy liczyć się z tym, że 17 godzin spędzimy w wagonie zanim dotrzemy do celu.

Nocleg w Słowenii – gdzie spać?

Jeśli chcemy zatrzymać się w Słowenii do wyboru mamy hotele, pensjonaty, kwatery prywatne oraz pola campingowe. Pierwsze trzy opcje to oczywisty wybór w przypadku osób preferujących podróż samolotem, których wiążą ograniczenia związane z bagażem. Jeśli jednak nie ogranicza nas liczba walizek, zdecydowanie warto wybrać biwak w namiocie na polu campingowym. Campingi w Słowenii są wyjątkowo zadbane, bardzo często położone w górach, przy rzece lub jeziorze, a przy tym bogate w udogodnienia dla biwakujących, takie jak: toalety z prysznicami, pralnie, wypożyczalnie rowerów czy przyłącza elektryczne.